Elektronik Atık Toplama

Geri Dönüşüm İçin Elektronik Atık

Elektronik atık, kullanım ömrünü tamamlamış elektrikli ve elektronik olan atıklar olarak bilinmektedir. Kırılmış hasar görmüş demode olmuş ya da kullanım ömrü tamamlanmış olan atıklar içerisinde ağır metaller bulundurduğu için doğayı kirletmekle beraber tehlike arz etmektedir.

Hayatımızdan çıkaramadığımız veya çıkarmak istemediğimiz bilgisayar, kablosuz iletişim araçları, cep telefonları, yazıcılar, ses ve görüntü cihazları, kayıt cihazları, küçük ev aletleri, oyuncaklar, eğlence ve spor aletleri, otomatlar, izleme ve kontrol aletleri, aydınlatma aletleri vs. türde ürünler bu gruba girmektedir. Bu atıkların birçoğu tehlikeli atık olarak değerlendirilmektedir. Ve bu tehlikeli atıklar ise dünyamız için gün geçtikçe daha da artmakta ve büyüyen bir sorun haline gelmektedir.

Türkiye de gün geçtikçe yaygınlığını sürdüren elektronik atık toplama resmi gazetede yayınlanan yönetmelik gereğince elektrikli elektronik eşyalar dâhil olmak üzere alternatif akımları 1000 voltu doğru akımları ise 1500 voltu geçmeyecek şekilde elektrik kullanımı olan elektromanyetik alana bağımlı olan eşyaları kapsamaktadır. Yönetmelik gereği bu kuralın dışına çıkılmamaktadır. Elektronik eşyalar içerisinde tıbbi cihazlar girmemektedir.

Kaynak: http://www.elektronikatik.net © Copyright Makaleyi izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.