• 24 Ocak 2015
Hurda Kablo Geri Dönüşümü

Hurda Kabloların Geri Dönüşümü

Elektrikli ve elektronik cihazlar için önemli bir öğe olan kablolar kendi içlerinde plastik, bakır ve alüminyum barındırırlar. Kablolar gerek koruma sebebiyle kaplandıkları PVC ve polietilen türü plastikler, gerekse iletken özelliğe sahip olduklarından içerdikleri bakır, gümüş pirinç gibi teller açısından geri dönüştürülebilir atıkların içinde önemli bir sırada bulunmaktadırlar. Bu sebeple kablolar kullanım ömrünü bitirdikten sonra geri dönüşüme gönderilmelidirler. Geri dönüşüme tabi tutulabilecek atık kablolara örnek verilirse;

* Telefon, faks, televizyon gibi bilişim ve iletişim araçlarında kullanılan kablolar
* Çamaşır, bulaşık makinesi, buzdolabı gibi beyaz ev eşyalarında kullanılan kablolar
* Telefon santrali veya veri transferi gibi yerel telekomünikasyon ağlarında bulunan kablolar

Daha öncelerde kullanılan yöntemlerde kabloların üzerindeki plastik yakılarak içerisindeki bakır ve alüminyuma ulaşmak mümkün olurken, bu yöntemle yıkımdan sonra ortaya çıkan zehirli gazlar çevre ve insan sağlığı açısından tehlikeli oluyordu.

Yakım sırasında ortaya çıkan dioksinler, selenyum ve kadminyum gibi ağır metaller kanserojen maddeler ortaya çıkartarak havayı, suyu ve çevreyi kirletiyordu. Günümüzde ileri teknoloji ve tecrübe ile çevreye zarar vermeden hurda kablo geri dönüşümü mümkün olmaktadır.

Kaynak: http://www.elektronikatik.net © Copyright Makaleyi izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Bir Cevap Yazın